Przed zakupem należy w sposób specjalny obejżeć kupowanego królika, unikniemy dzieki temu często fodatkowych wysokich kosztów:

 1. Uszy królika powinny być czyste zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nie mogą w środku występować żadne strupy które, najczęściej są spowodowane świerzbem usznym, narosty i krosty na uszach mogą być objawem myksomatozy groźnej choroby. Pojedyńcze strupy i krosty mogą być spowodowane przez ugryzienia owadów, a te właśnie roznoszą myksomatozę i pomór króliczy.
 2. Będąc przy uszavh zwracamy uwagę na głowę. Głowa nie może być przekrzywiona gdyż może to świadczyć o chorobie o nazwie kręcz szyjny wywołanej obecnością pasożyta. U ras gdzie nie występuje gen opadającego ucha jedno ucho opadnięte może być objawem tej choroby.
 3. Zwróćmy uwagę na oczy one nie mogą być załzawione ani zaropiałe nie może także występować tak zwana trzecia powieka. Może to świadczyć o spadku odporności królika
 4. Nos jest miejscem z którego nie może wydobywać się żadna wydzielina a sierść wokół nie może być posklejana. W ciepłe dni wilgotna sierść bedzie spowodowana szybszym oddychaniem a to akurat jest normalne.
 5. Zęby muszą być proste a zgryz równy. Jakiekolwiek zmiany zgryzu prowadzą do problemów z pobieraniem pokarmu. Samice mogą mieć problem z budową gniazda czy układaniu młodych w gnieździe.
 6. Zbyt duży brzuch może być spowodowany wzdęciem lub zaparciem. Przy wzdęciu delikatne opukiwanie daje głuchy dzwięk jak bęben. Królik jest mało ruchliwy i osowiały.
 7. Zabrudzenia odbytu kałem, zwłaszcza mokrym i rzadkim najczęściej jest osnaką biegunki. Nieprzyjemny ostry zapach może świadczyć o chorobie wywołaną przez pierwotniaki. Odbyt powinien być czysty zaschnięty kał może pbyć konsekwencją przebytej choroby.
 8. Organy płciowe nie mogą być napuchnięte, samce muszą posiadać oba jądra. Zniekształcone narządy mogą spowodować bezbłodność i świadczą o wadzie królika. Takie wady będą dziedziczone. Prącie u samców nie może być zbyt dużo zakręcone a jego rozczep nie powinien być większy niż do połowy .
  U samców może dojść do wchłonienia jąder do wnętrza ciała nie oznacza to jednak że samiec jest nie płodny.
 9. Okrywa włosowa powinna być czysta, szczegolnie widać warunki utrzymania na białych królikach. Króliki powinne być czyste i błyszczące. Narażone na intensywne światło płowieją albo okrywa nabiera koloru tudawego.
 10. Na skórze nie mogą występować żadne zmiany typu: łupież , strupy , ślady podobne do zadrapań i wyłysienia takie objawy mogą świadczyć o zainfekowaniu królika pasożytami. Rany i strupy mogą mieć też przyczynę gdy wiele królików przebywa w jednrj klatce i dochodzi między nimi do walk.
 11. Kończyny przednie jak i tylnie muszą być czyste bez jakich kolwiek zmian świadczących o chorobie zwierzęcia. Posklejana sierść na przednich łapkach najczęściej świadczy o tym że królik ma katar i wyciera nimi wydzielinę wypływającą z nosa. Na spodzie skoków ( tylnich łap ) nie powinno być żadnych odcisków i odgniotów , strupy na kończynach mogą być również objawem grzybicy .
 12. Pazury królika powinni być czyste, dobrze gdy są systematycznie obcinane ponieważ zbyt długie utrudniają królikom prawidłowe funkcjonowanie (mogą nie dać się kryć). Jeżeli pazury nie były obcinane to po barwie i długości pazurów można określić wiek królika .
 13. Kupując królika należy dowiedzieć się czy królik był szczepiony, czy dostawał jakieś dodatki do paszy lub wody ( zakfaszacze , witaminy itp ) pozwoli to w zaplanowaniu następnych szczepień i podawaniu dodatków. Jako że króliki to delikatne zwierzęta ważne jest jaką piją wodę czy źródlaná czy z eodociągu ( może nie być przyzwyczajony do składu wody wodociągowej).
 14. Należy zwrócić uwagę na postawę i wygląd zwierzęcia. Czy ma uszy, ogon prosto i prawidłowo stawia łapki. W hodowli brak ucha czy ogona nie stanowi problemu natomiast krzywe łapki to cecha genetyczna.
  Królik rasowy powinien mieć czytelny tatuaż a sam druk rodowodu powinien być czytelny. Najlepiej gdy wpisani są wszyscy przodkowie.
 

Pages: Page 1, Page 2