Przed zakupem należy w sposób specjalny obejżeć kupowanego królika, unikniemy dzieki temu często fodatkowych wysokich kosztów:
- Uszy królika powinny być czyste zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nie mogą w środku występować żadne strupy które, najczęściej są spowodowane świerzbem usznym, narosty i krosty na uszach mogą być objawem myksomatozy groźnej choroby. Pojedyńcze strupy i krosty mogą być spowodowane przez ugryzienia owadów, a te właśnie roznoszą myksomatozę i pomór króliczy.
- Będąc przy uszavh zwracamy uwagę na głowę. Głowa nie może być przekrzywiona gdyż może to świadczyć o chorobie o nazwie kręcz szyjny wywołanej obecnością pasożyta. U ras gdzie nie występuje gen opadającego ucha jedno ucho opadnięte może być objawem tej choroby.
- Zwróćmy uwagę na oczy one nie mogą być załzawione ani zaropiałe nie może także występować tak zwana trzecia powieka. Może to świadczyć o spadku odporności królika
- Nos jest miejscem z którego nie może wydobywać się żadna wydzielina a sierść wokół nie może być posklejana. W ciepłe dni wilgotna sierść bedzie spowodowana szybszym oddychaniem a to akurat jest normalne.
- Zęby muszą być proste a zgryz równy. Jakiekolwiek zmiany zgryzu prowadzą do problemów z pobieraniem pokarmu. Samice mogą mieć problem z budową gniazda czy układaniu młodych w gnieździe.
- Zbyt duży brzuch może być spowodowany wzdęciem lub zaparciem. Przy wzdęciu delikatne opukiwanie daje głuchy dzwięk jak bęben. Królik jest mało ruchliwy i osowiały.
- Zabrudzenia odbytu kałem, zwłaszcza mokrym i rzadkim najczęściej jest osnaką biegunki. Nieprzyjemny ostry zapach może świadczyć o chorobie wywołaną przez pierwotniaki. Odbyt powinien być czysty zaschnięty kał może pbyć konsekwencją przebytej choroby.
- Organy płciowe nie mogą być napuchnięte, samce muszą posiadać oba jądra. Zniekształcone narządy mogą spowodować bezbłodność i świadczą o wadzie królika. Takie wady będą dziedziczone. Prącie u samców nie może być zbyt dużo zakręcone a jego rozczep nie powinien być większy niż do połowy .
U samców może dojść do wchłonienia jąder do wnętrza ciała nie oznacza to jednak że samiec jest nie płodny. - Okrywa włosowa powinna być czysta, szczegolnie widać warunki utrzymania na białych królikach. Króliki powinne być czyste i błyszczące. Narażone na intensywne światło płowieją albo okrywa nabiera koloru tudawego.
- Na skórze nie mogą występować żadne zmiany typu: łupież , strupy , ślady podobne do zadrapań i wyłysienia takie objawy mogą świadczyć o zainfekowaniu królika pasożytami. Rany i strupy mogą mieć też przyczynę gdy wiele królików przebywa w jednrj klatce i dochodzi między nimi do walk.
- Kończyny przednie jak i tylnie muszą być czyste bez jakich kolwiek zmian świadczących o chorobie zwierzęcia. Posklejana sierść na przednich łapkach najczęściej świadczy o tym że królik ma katar i wyciera nimi wydzielinę wypływającą z nosa. Na spodzie skoków ( tylnich łap ) nie powinno być żadnych odcisków i odgniotów , strupy na kończynach mogą być również objawem grzybicy .
- Pazury królika powinni być czyste, dobrze gdy są systematycznie obcinane ponieważ zbyt długie utrudniają królikom prawidłowe funkcjonowanie (mogą nie dać się kryć). Jeżeli pazury nie były obcinane to po barwie i długości pazurów można określić wiek królika .
- Kupując królika należy dowiedzieć się czy królik był szczepiony, czy dostawał jakieś dodatki do paszy lub wody ( zakfaszacze , witaminy itp ) pozwoli to w zaplanowaniu następnych szczepień i podawaniu dodatków. Jako że króliki to delikatne zwierzęta ważne jest jaką piją wodę czy źródlaná czy z eodociągu ( może nie być przyzwyczajony do składu wody wodociągowej).
- Należy zwrócić uwagę na postawę i wygląd zwierzęcia. Czy ma uszy, ogon prosto i prawidłowo stawia łapki. W hodowli brak ucha czy ogona nie stanowi problemu natomiast krzywe łapki to cecha genetyczna.
Królik rasowy powinien mieć czytelny tatuaż a sam druk rodowodu powinien być czytelny. Najlepiej gdy wpisani są wszyscy przodkowie.